Toate articolele

Wolves Twinsbet a eliminat-o pe Neptunas în meciul decisiv condus de Kristupas Žemaitis

308views

Echipa din Capitală, acasă 91:80 (26:16, 14:15, 24:26, 27:23) i-a învins pe reprezentanții orașului port și a câștigat seria 2:1.

În seria la două victorii, echipele și-au împărțit câte o victorie – Wolves Twinsbet s-a impus cu 91:84 acasă, în timp ce Neptunas a avut o mare revanșă acasă (95:76).

Echipele au început meciul schimbând lovituri de departajare, Neptunas reușind prima oprire. Gazdele și-au construit un avantaj de două cifre după coșurile de trei puncte marcate de Arturas Žagaras și Rasheed Sulaimon, și au cerut un time-out – 20:10. Ofensiva lui Klaipėda a fost ușor perturbată de Ignas Sargiūnas, dar Vilnius a încheiat totuși sfertul cu un avans puternic – 26:16.

Sfertul al doilea a fost neproductiv, iar la mijlocul acestuia Lupii și-au consolidat avantajul cu un double-double al lui Kristupas Žemaitis – 33:20. Jeffery Taylor și Deividas Gailius au făcut schimb de coșuri de trei puncte – 40:29. Sfertul a fost închis de I.Sargiūnas cu o aruncare genială – 31:40.

După o pauză lungă, Neptunas a reușit să reducă din avans și după aruncările libere ale lui D. Gailius s-a apropiat la 47:52. Lupii au răspuns cu un sprint al lor, recăpătând un avantaj de două cifre cu un coș de trei puncte al lui Eigirdas Žukauskas – 58:47. Oaspeții s-au apropiat din nou puțin prin aruncările libere ale lui I. Sargiūnas – 57:64.

Stejarul Tubelis i-a lăsat pe adversari cu un avantaj de doar două puncte – 62:64. Acest lucru le-a mai oferit un impuls lui Wolves Twinsbet, care s-a distanțat la 81:65 după o aruncare de la distanță a lui K. Žemaitis. Wolves a rămas în frunte până la ultima sirenă.

K. Žemaitis a strălucit cel mai mult în rândurile învingătorilor – 25 de minute, 26 de puncte (4/6 puncte duble, 6/6 aruncări de trei puncte), 6 recuperări, intercepții, recuperări, 2 pase decisive, 2 pase decisive, 2 faulturi și 33 de puncte de eficiență.

Contrabalansatorul său la Klaipėda a fost I. Sargiūnas, care a înscris 27 de puncte (8/12 duble, 3/7 coșuri de trei puncte, 2/2 aruncări libere), 5 recuperări, 2 intercepții, 2 recuperări, 2 mingi pierdute, 2 pase decisive, 4 faulturi și 25 de puncte de eficiență în 32 de minute.

Ambele echipe au abordat meciul decisiv cu pierderi – o accidentare a pus capăt sezonului lui Garrison Brooks, în timp ce oaspeții au fost lipsiți de Zygimantas Janavičius, care s-a accidentat la umăr în meciul precedent.

Klaipėda a obținut prima victorie în playoff în fața celor de la Wolves, după ce a câștigat doar una din cele șase confruntări din acest sezon. În sezonul regulat, Neptūnas a pierdut toate cele trei întâlniri, deși a continuat să reducă diferența (66:98, 73:92 și 85:86).

Wolves Twinsbet, aflată la al doilea sezon, a ajuns pentru prima dată în semifinale pe plan intern. Anterior, ei au căzut constant în sferturile de finală ale Betsafe-LKL și ale Cupei Regelui Mindaugas (Citadele KMT).

În semifinale, Wolves Twinsbet va avea parte de un derby în capitală împotriva lui Vilnius Rytas.