Toate articolele

Monika Paulikienė și Aine Raupelytė au debutat în Elite16 împotriva campioanei europene

275views

Lituaniencele au reușit să câștige primul set, dar apoi letonele au preluat inițiativa și au început să provoace erori din partea lituaniencelor, câștigând în cele din urmă ambele seturi rămase.

În cel de-al doilea meci, M.Paulikienė și A.Raupelytė le-au întâlnit pe campioanele europene în exercițiu, Tanja Huberli și Nina Brunner din Elveția. Deși ambele seturi au fost aprig disputate, sportivele elvețiene au sărbătorit o victorie cu 2-0 (21:18, 23:21).

În primul set, elvețiencele s-au distanțat rapid, dar perechea lituaniană, condusă de M.Paulikienė, a reușit să recupereze și chiar să își ajungă adversarele. Cu toate acestea, T.Huberli și N.Brunner au jucat mai exact pe final de set. În setul al doilea, lituanienii au început mai solid. Echipa lituaniană de volei pe plajă a preluat un avantaj de 5:1, iar apoi de 10:5. Elvețienii au replicat însă cu o revenire reușită și scorul a devenit egal. Jucătorii elvețieni au câștigat și finalul dramatic al setului.

Lituanienii vor încheia faza grupelor vineri, de la ora 14:00, cu o confruntare împotriva campioanelor mondiale din 2022, vicecampioanele mondiale de anul trecut și lidere ale clasamentului Volleyball World, braziliencele Ana Patricia Ramos și Eduarda Lisboa, care au câștigat ambele meciuri din prima etapă. Fondul total de premii pentru turneul din Portugalia este de 300.000 de euro. Fondul total de premiere în Portugalia este de 1.000.000 de dolari.