Toate articolele

Încă un reprezentant al Centrului de Canotaj Klaipėda la Jocurile Olimpice de la Paris

251views

Această competiție marchează sfârșitul echipajelor lituaniene care vor concura la Jocurile Olimpice din 2024 de la Paris.

Toate cele mai puternice monoposturi din lume (18) au luat parte la Cupa la clasa monoposturi. Dintre acestea, V. Senkutė a terminat pe locul 6 și și-a asigurat dreptul de a reprezenta Lituania în Canalul Olimpic de la Paris la sfârșitul lunii iulie.

Pentru perechea feminină de dublu, Donata Karaliene și Dovila Rimkute, startul a fost un test, deoarece ele și-au asigurat deja un loc în echipa olimpică.

În această competiție, fetele au terminat finala B pe locul 5.

Conducerea Federației Lituaniene de Canotaj a evaluat pozitiv rezultatele echipajelor care au concurat la Lucerna și, după ajustarea planurilor de pregătire, se așteaptă rezultate înalte la Paris, unde vor lua startul 8 canotori lituanieni.

„Un start responsabil pe 1-2 iunie, la Krusvica, în Polonia, îi așteaptă pe reprezentanții Centrului de canotaj Klaipėda, Arnas Andriuskaitis și Alberto Fontani. Aceștia vor participa la Campionatele Europene de juniori la dublu.

Sportivii sunt elevi ai clasei de sport a gimnaziului „Aukuros” din Klaipėda și anul acesta au avut deja un start responsabil în regata Piediluco, unde au obținut locul 4″, – a declarat pentru „Western Express” directorul Centrului de canotaj din Klaipėda, Liudvikas Mileška.