Toate articolele

Vilnius Rytas se califică în finala Betsafe-LKL după ce a câștigat bătălia pentru Vilnius

240views

Echipa lui Giedrius Žibėnas a câștigat seria cu 3:2 și va juca pentru aur împotriva lui Zalgiris Kaunas. Echipa lui Nedas Pacevičius va juca împotriva lui Panevėžys 7bet-Lietkabelis pentru bronz.

„Seria finală Betsafe-LKL Finals va începe pe 5 iunie, iar bronzul va fi acordat cu o zi mai devreme.

Marcus Foster a dominat meciul și a condus Rytas cu 8:5.

Artūras Žagaras și Tre’Shawn Thurman au egalat rapid scorul (8:8), înainte ca Justin Gorham să înscrie un coș de trei puncte și să facă 11:8.

Avantajul s-a mai schimbat de câteva ori, Regimantas Miniotas a mărit puțin avansul lui Wolves Twinsbet, iar Rasheed Sulaimon a marcat propriile puncte – 24:17.

„Rytas a redus din diferență (23:26), dar după prima repriză era condusă cu 23:28.

„Wolves Twinsbet a rămas în față (30:25), dar R.J.Cole și M.Foster au readus scorul la 30:30.

Arnas Beručka și Arnas Velička au făcut schimb de coșuri de trei puncte, iar Rytas a început să se distanțeze din nou (46:41), dar R.Miniotas a fructificat la maxim șansa sa – 43:46. El a transformat și o aruncare liberă, dar M.Foster a replicat, iar după două reprize Wolves Twinsbet era condusă cu 45:48.

Diferența dintre echipe a început rapid să crească în favoarea lui Rytas. Deși R.Miniotas a egalat scorul (48:48),

M.Foster și M.Echodas au început o perioadă bună, care în cele din urmă a oferit lui Rytas un avantaj de 13 puncte – 68:55

. „Wolves Twinsbet” a încercat să își îmbunătățească situația, V.Kariniauskas a reușit un coș important de trei puncte (64:72), dar L.Uleckas a închis sfertul cu un coș de trei puncte – 75:64.

„Wolves Twinsbet” nu s-a lăsat: în timp ce Žagaras arunca la libere, Javin DeLaurier a reușit puncte ușoare pentru a închide meciul – 79:69.

Între timp, R.Miniotas a marcat un coș de două puncte cu fault, iar E.Žukauskas unul de trei puncte – 75:79.

Cu 6 minute înainte de finalul meciului, M.Foster a răspuns cu o dublă-dobândă, iar R.Miniotas a marcat o aruncare liberă importantă – 77:83.

A.Žagaras a redus și mai mult deficitul lui Wolves Twinsbet (79:84), până când M.Echodas a împins mingea în teren, dar M.Foster a comis fault la scurt timp.

R.Miniotas a avut un test al nervilor, pe care l-a trecut (81:86), dar coșul de trei puncte al lui M.Normantas a stricat starea de spirit a vizitatorilor – 89:81.

Cu un minut înainte de final, Wolves Twinsbet încă mai avea speranțe (83:90), iar E.Žukauskas a mai înscris două puncte cu fault – 86:90.

Era cât pe ce să facă fault și G.Radzevičius era să pecetluiască victoria echipei sale.

„Rytas a fost târât spre victorie de tandemul format din M.Foster și M.Echodas. Primul a marcat 27 de puncte, iar cel de-al doilea 20 de puncte și 13 recuperări, adunând 35 de puncte de eficiență. A fost cel mai eficient meci al sezonului pentru omul mare.

„Pentru Wolves Twinsbet, R.Miniotas s-a remarcat cu 25 de puncte, 9 recuperări și 36 de puncte de eficiență, îmbunătățindu-și recordul stagional de eficiență.