Toate articolele

Zalgiris pierde al doilea meci al seriei finale după prelungiri

228views

Laurynas Birutis a marcat șapte puncte, Edmondas Sumner a înscris patru, iar Tomas Dimša a reușit o aruncare de la distanță și a făcut 14:7. Edgaras Ulanovas și Arnas Butkevičius au marcat din aruncări libere, Demetre Rivers și Rolandas Šmitas au înscris câte un coș de trei puncte, iar Lukas Lekavičius a înscris patru puncte – 30:19.

R.Šmitas și E.Ulanovas nu au greșit la linia de aruncări libere, L.Birutis a marcat un coș de două puncte, dar acestea au fost toate punctele echipei la pauză – 36:34. E.Ulanovas a mai adăugat încă un punct, Kevarrius Hayes a mai înscris două puncte, L.Lekavičius și D.Rivers au marcat de trei puncte, iar Dovydas Giedraitis a deschis scorul cu un double-double – 50:44.

E.Ulanovas a reușit și el două double-double, D.Giedraitis a transformat o aruncare liberă, L.Birutis a marcat patru puncte, iar L.Lekavičius a reușit o aruncare de la distanță – 62:50. K.Hayes a marcat de sus, T.Dimša a transformat o aruncare liberă, D.Giedraitis a făcut raid la linia de aruncări libere, dar Zalgiris își urmărea deja adversarii – 67:71.

Șapte puncte au fost marcate de L.Birutis în câteva minute, iar E.Ulanovas a adăugat o dublă cu fault, iar echipele au fost despărțite de un punct – 77:78. L.Lekavičius, L.Birutis și E.Ulanovas au marcat de două ori, R.Šmitas a înscris un coș de trei puncte și E.Ulanovas a înscris o aruncare liberă, iar scorul a fost egal, 87:87, cu un minut înainte de final.

La începutul reprizei de prelungiri, Kaunas era condusă cu 0:5, când L.Lekavičius a marcat un coș de două puncte cu o mână, E.Ulanovas și L.Birutis au înscris câte două aruncări libere, iar D.Giedraitis a marcat un punct, dar gazdele au avut avantaj – 94:104.

„Zalgiris: L.Birutis 24 (6 p., 2 blocaje), E.Ulanovas 18 (6 p., 2 pase decisive), L.Lekavičius 17 (5 p.), R.Šmitas 8 (5 p.), D.Rivers 6, D.Giedraitis 6 (5 p., 4 p., 3 p., 3 p.), E.Sumner 4, T.Dimša 4, K.Hayes 4, A.Butkevičius 3.

„Rytas”: M.Normantas 26, M.Echodas 18, R.Cole 16, M.Foster 12.