Toate articolele

Dominația continuă: Mykolas Alekna surclasează din nou elita Diamond League la Stockholm

231views

Sportivul în vârstă de 21 de ani din Vilnius a câștigat concursul cu un rezultat de 68,64 m. Mykolas a reușit acest rezultat la a treia încercare. El a aruncat 62,73 m la prima aruncare și 63,49 m la a doua, restul încercărilor nu au fost luate în calcul. Vă reamintim că Alekna a câștigat și proba din Liga de Diamant de la Oslo, la începutul acestei săptămâni.

Rezultatele concursului

Alekna a doborât recordul mondial în acest sezon, când la mijlocul lunii aprilie a aruncat uneltele SUA la o înălțime de 74 m 35 cm. Argintul i-a revenit australianului Matthew Denny (66,75), câștigător al Ligii de Diamant în sezonul trecut (66,75).

El a urcat pe locul al doilea cu ultima sa aruncare, în fața medaliatului cu bronz, suedezul Daniel Stahl, campion olimpic din 2021 (66,10). În capitala norvegiană a concurat și Andrius Gudžius. El a terminat pe locul șapte cu 64,07 m, devansându-l doar pe vicecampionul olimpic suedez Simon Pettersson.

Cel mai bun rezultat al lui Andrius Gudžius în acest sezon este de 65 m 21 cm. Cea mai mare distanță la care a zburat în carieră este de 69 m 59 cm. Un alt favorit, Kristjan Čech din Slovenia, nu s-a prezentat în Suedia.

După această rundă, Alekna conduce în clasamentul general cu 24 de puncte în fața lui Denny (21) și Stahl (18). Aceasta a fost ultima repetiție pentru aruncătorii de disc înainte de Campionatele Europene de atletism de la Roma.