Toate articolele

Elevii Școlii de Karate Shodan Karate au obținut un număr record de locuri la Campionatele Europene de Karate Kyokushin pentru Tineret

319views

295 de sportivi de la 34 de cluburi lituaniene de karate au participat la campionatul lituanian, iar cei mai puternici sportivi au fost selectați pentru a reprezenta Lituania la Campionatul European.

Elevii clubului Klaipėda Karate Kyokushin Club „Shodan” au obținut 25 de medalii, dintre care 12 de aur, 8 de argint și 5 de bronz. Toți cei 25 de premianți au devenit membri ai echipei naționale lituaniene, în timp ce Shodan și-a menținut poziția și a ocupat primul loc în clasamentul general al cluburilor – Shodanii au rămas cea mai puternică echipă din Lituania atât în proba de Kata (luptă din umbră), cât și în probele de Kumite (luptă) pentru juniori U16 și Kumite pentru juniori U20. Locul al doilea în clasamentul general al cluburilor a revenit clubului de karate din Vilnius „Saulės Znamen”, iar locul al treilea a fost ocupat de clubul „Okinava”.

La Kumite, următorii concurenți au câștigat medalii de aur și au urcat pe podiumul campionilor: Dovydas Ūselis, Jonas Stanevičius, Evenas Čeponas, Joris Bušma, Vilgailė Mališkaitė, Martin Kumpis, Donatas Zeigis, Daniil Grigorjev, Titas Špėgis, Tomas Konovalov.

La kumite, au fost vicecampioni și medaliați cu argint următorii Goda Surgautaitė, Gabija Kniežaitė, Augustas Ambrazaitis, Artiom Kostyrev, Urtė Saunoriūtė, Mantas Galgzdys.

Medaliile de bronz la Kumite au fost câștigate de următorii elevi: Brigita Puzneckytė, Žygintas Zabukas, Martynas Pranauskas.

Medalie de aur în concursul individual de Kata și podiumul campionilor Titas Česnauskas.

În proba individuală de Kata, Dominykas Riauba din Shodan a obținut titlul de vicecampion și medalia de argint.

Medalii de bronz în proba de Kata individual Milda Petrova și Martin Kumpis.

În proba de Kata pe echipe la grupa de juniori, titlul de campion și medaliile de aur de pe primul loc au revenit echipei de elevi: Dominykas Riauba, Matas Veitas, Martin Kumpis.

În proba de Kata pe echipe la grupa de vârstă tineret, echipa de elevi Shodan a obținut medaliile de argint și a urcat pe podium: Dovydas Ūselis, Augustas Ambrazaitis. Titas Česnauskas.

Suntem mulțumiți de startul fiecărui elev și de experiența neprețuită dobândită în competițiile de nivel înalt, unde unii dintre ei au trebuit să depășească chiar și 4-5 concurenți pentru a deveni campioni. Felicitări echipei fantastice de antrenori Shodan care au pregătit elevii pentru unul dintre cele mai importante campionate lituaniene!