Toate articolele

Fotbaliștii lituanieni au triumfat în Letonia în finala Cupei Baltice

225views

Duelul de sâmbătă din semifinale a început cu letonii în avantaj teritorial, unul dintre atacurile lor s-a încheiat cu un gol în poarta lituaniană, dar arbitrii au dictat offside.

Treptat, echipa lituaniană a început să aibă din ce în ce mai mult posesia mingii și a reușit să se apropie periculos de mai multe ori. Un șut al lui Paulus Golubickas a fost aproape de gol, dar încercarea lui Armands Kutis a fost neutralizată de portarul leton.

Niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să înscrie în prima repriză, astfel că echipele au intrat la pauză cu scorul de 0-0.

A doua repriză a meciului a început pozitiv pentru lituanieni – după o pasă de la Paulus Golubickas, Armandas Kučys a sărit mai sus decât toată lumea și a trimis mingea în plasă.

După acest șut, jocul s-a mai calmat puțin și niciuna dintre echipe nu a avut ocazii serioase.

Cu toate acestea, lituanienii au tras din nou la scurt timp, când Artūras Dolžnikovas a interceptat mingea, a făcut raid pe aproape jumătate de teren și a marcat în colțul scurt al porții pentru a-și mări avantajul.

Letonii nu au mai revenit în meci, iar victoria a revenit lituanienilor.