Toate articolele

Seria semifinală de la Vilnius începe cu victoria lui Wolves Twinsbet

287views

Vizitatorii teoreticieni au învins pe Rytas cu 96:85 (28:17, 18:24, 26:17, 24:27).

Seria se va duce la trei victorii, cu al doilea meci vineri.

Eigirdas Žukauskas a marcat primele puncte ale meciului, iar Marcus Foster a înscris la scurt timp după aceea pentru Rytas și a dus scorul la 3:4. La scurt timp însă, Foster a fost sancționat cu un fault tehnic, al treilea al său din meci, iar liderul lui Rytas a părăsit terenul. „Wolves Twinsbet” a continuat să își mărească avantajul (19:10), R.Sulaimonas și Regimantas Miniotas construind un avantaj de două cifre – 24:11. Martynas Echodas și Gytis Masiulis au răspuns cu puncte, dar după primul sfert echipa lui Nedas Pacevičius conducea cu 28:17.

Rytas a început mai solid sfertul secund. G.Radzevičius a redus diferența la 5 puncte cu un coș de trei puncte, iar un parțial de 11:0 a egalat scorul la 28:28. „Foamea” de puncte a lupilor a fost întreruptă de R.Miniotas și K.Žemaitis, iar Wolves Twinsbet a preluat în cele din urmă conducerea cu 46:41 după două sferturi.

Diferența dintre echipe a început să crească din nou (49:41), iar Arnas Beručka l-a împiedicat pe Javin DeLaurier să îmbunătățească situația pentru Rytas. J.Taylor a făcut ca avantajul să fie de două cifre cu o aruncare de trei puncte (57:46), iar R.Sulaimonas a profitat de încă două posesii – 67:52. Cu 3 minute înainte de finalul partidei, Wolves Twinsbet a păstrat controlul jocului și conducea cu 72:58.

„Rytas a început să vină la salvare în debutul sfertului patru. Aruncările lui M.Foster și J.DeLaurier au redus diferența la 8 puncte (69:77), iar în cele din urmă J.DeLaurier a mai înscris două puncte cu un dunk și a făcut 71:77. Totuși, R.Sulaimon i-a topit repede pe fanii lui Rytas (80:71), iar banca acestuia din urmă a primit un fault tehnic pentru emoții. Rytas și-a îmbunătățit situația cu aruncări libere (77:84), iar M.Echodas a mai înscris două puncte importante (79:84). Gazdele s-au agățat de șansele lor, dar M.Foster a primit un fault ofensiv, iar R.Sulaimon a transformat aruncările libere – 88:81.

Cu 53 de secunde înainte de final, M.Normantas a primit un blocaj de la T.Thurman, care a transformat faultul, dar R.J.Cole a menținut în viață speranțele lui Rytas – 83:90. K.Žemaitis a transformat și el aruncări libere, dar punctele lui J.Gorham au făcut puțină diferență – 85:92.

„Rytas: Gytis Radzevičius 16 (7 recuperări, 25 p.), Justinas Gorham 15 (9 recuperări, 0/5 la trei puncte), Martynas Echodas 14, Margiris Normantas (3/16 la aruncări, -1 p.) și Marcus Foster – 11 fiecare.

„Wolves Twinsbet: Rasheed Sulaimon 18, Regimantas Miniotas și Kristupas Žemaitis (7 p.) – 13, Christian Mekowulu și Jeffery Taylor – 11.