Toate articolele

Victorii în deplasare în Liga A: Dainava primește Gargždai, Zalgiris se impune la Šiauliai după ce a primit primul gol

259views

Kornelijus Smilingis, care a debutat în sezonul 2024, a respins șuturile lui Artiomas Baftalovskis și Dmytro Mandryčenko în prima repriză, în timp ce Cesinha a avut câteva atacuri tăioase pe partea cealaltă a terenului. De asemenea, Pijus Srėbalius a trimis mingea cu capul pe lângă transversală.

În minutul 59, oaspeții au preluat conducerea. Mandryčenka a provocat un fault al lui K. Smilingis în suprafața de pedeapsă, iar penalty-ul a fost transformat de Renatas Banevičius. După 9 minute, Chibuike Nwosu, care a fost activ, a transformat un contraatac în al doilea gol.

„Banga a încercat fără succes să reducă scorul, dar a ratat un alt atac rapid și eficient al adversarilor. În timpul unuia dintre ultimele atacuri, în al șaselea minut al timpului adițional, Danielis Misiūnas a marcat primul său gol în TOPsport A Liga.

Alytus a câștigat campionatul lituanian la Gargždai pentru prima dată din 2011.

Ambele echipe se află la mijlocul clasamentului, cu 19 puncte fiecare.

„Etapa a 15-a din TOPsport A-League s-a încheiat la Sun City. Vilnius Žalgiris a depășit un deficit de goluri și a învins FA Šiauliai cu 2:1 (1-1).

Davis Ikauniek a fost primul care a avut un atac amenințător, mingea a fost prinsă de Arpadas Tordai’us. În minutul 17, pasa lui Ikauniekas a fost deviată de portar, dar Rolandas Baravykas, aflat în suprafața de pedeapsă, a fructificat șansa.

Apariția legionarului leton s-a încheiat în prima repriză, când a fost înlocuit din cauza unei accidentări. Cu toate acestea, Martynas Dapkus a revenit în formație după o pauză de două luni.

Chiar înainte de pauză, Liviu Antalis a trimis mingea în bara transversală, încercarea lui Joris Moutachy a fost deviată de Lukas Paukštė, iar în al cincilea minut de prelungiri, șutul lui Joel Bopesu a intrat în contact cu Nauris Petkevičius și a găsit plasa.

Zalgiris a fost mult mai incisivă în repriza a doua. L. Paukštė și-a salvat echipa de la încercările periculoase ale lui L. Antalis, Paulius Golubickas și Romualdas Jansons. Mai mult, acesta din urmă a lovit bara transversală.

În cele din urmă, oaspeții și-au dovedit avantajul în minutul 87. Sigitas Olberkis a făcut o minge de mână în suprafața de pedeapsă, iar Joel Bopesu a mai înscris un gol. Šiauliai a fost activă în restul meciului, dar nu și-a creat nicio ocazie amenințătoare.

După etapa a 15-a, Zalgiris este lider, cu 34 de puncte, în timp ce reprezentanții Sun City au 17 puncte și se află pe locul șapte.