Toate articolele

Vraja aruncătorilor de disc lituanieni continuă: Mykolas Alekna nu reușește să-și apere titlul european

227views

Mykolas Alekna, care își apără titlul, nu a avut probleme în grupa A de calificare. La prima sa încercare, lituanianul a avut o aruncare excelentă a discului, a ridicat mâna și s-a bucurat de un rezultat de 67,50 m.

Mykolas a fost singurul atlet din grupa A care a îndeplinit standardul de calificare (66 m) și a obținut al doilea cel mai bun rezultat din istoria calificărilor la Campionatele Europene de disc.

Gudžius a completat toate cele 3 încercări din calificări și a reușit cea mai bună încercare de 63,02 m (60,55 – 62,44 – 63,02). În Grupa A, lituanianul a ocupat locul 6. După sportivii din Grupa B, lituanianul a coborât pe locul 9, dar s-a aflat printre cei 12 finaliști.

Martynas Alekna, care a concurat în Grupa B, nu a reușit să se califice în finală. Cel mai bun rezultat al său de 61,18 m (58,17 – 61,18 – 60,48) a fost suficient pentru locul 18 în clasamentul general.

Cea mai bună performanță a Sloveniei în Grupa B Kristjan Čech. El a reușit o săritură de 65,64 m din prima încercare și, deși nu a îndeplinit standardul de calificare, a refuzat să mai arunce și celelalte aruncări, deoarece și-a dat seama că acest lucru ar fi fost suficient pentru un loc în finală.

O altă favorită este Suedia Daniel Stahl a trebuit să muncească puțin mai mult – la a doua încercare a atins 63,79m și a fost al 5-lea în calificări. Printre ceilalți favoriți, austriacul Lukas Weisshaidinger (63,99).

Campionul european în exercițiu Mykolas Alekna, 21 de ani, a sosit la Roma ca principal favorit.

Lituanianul nu numai că a doborât recordul mondial (74,35 m) în acest sezon, dar a câștigat toate competițiile la care a participat până acum, învingând în mai multe rânduri întreaga elită a aruncării discului.

Alekna va încerca să devină primul aruncător de disc lituanian din istorie care își va apăra titlul european. Alekna deține recordul Campionatului European (69,78) de la ultimele campionate.

A.Gudžius, în vârstă de 33 de ani, care a devenit campion european în 2018, nu a prezentat încă rezultate înalte în acest an. Cel mai bun rezultat al sezonului său (65,21) este mai modest decât norma. Cu toate acestea, Gudžius se află pe locul 4 în clasamentul european și are un record solid al carierei (69,59).

Martynas Alekna, în vârstă de 23 de ani, participă pentru prima dată la Campionatele Europene. Anul acesta a aruncat deja discul de 66,59 m și se află pe locul 11 în clasamentul european. Lituanianul vizează în continuare standardul olimpic (67,20 m).

Principalii adversari ai lituanienilor la Roma ar trebui să fie actualul campion olimpic și mondial D.Stahl, campionul mondial din 2022 K.Czech și medaliatul cu bronz olimpic, mondial și european L.Weisshaidinger.

Toți aceștia au aruncat discul în jurul valorii de 69-70m în acest an și au concurat adesea în Liga de Diamant.