Toate articolele

„Zalgiris Kaunas învinge Vilnius Rytas în startul seriei finale Betsafe-LKL Finals

222views

Laurynas Birutis a început primul meci cu un dunk, Edgaras Ulanovas a reușit un double-double, iar Edmondas Sumner a marcat patru puncte – 8:15.

Lukas Lekavicius a marcat cinci puncte, Brady Manek a înscris un coș de două puncte, iar Tomas Dimša și-a transformat aruncările libere pentru 17:19.

Kevarrius Hayes și L.Lekavičius au marcat din aruncări libere, iar L.Birutis a finalizat două dintre atacurile sale cu două cifre – 25:24.

Trei aruncări libere au fost reușite de E.Ulanovas, una de B.Manekas, K.Hayes a marcat de sus, T.Dimša a făcut un raid sub coș, iar Demetre Rivers a încheiat prima repriză cu o aruncare de trei puncte – 36:43.

Imediat după pauză, Rivers a reușit un double-double cu un fault asupra adversarului, Lekavicius a marcat un coș de trei puncte, iar Birutis a înscris patru puncte la rând – 46:50.

E.Ulanovas a reușit patru aruncări libere, E.Sumner și T.Dimša au marcat coșuri de două cifre, iar Dovydas Giedraitis și-a readus echipa în avantaj – 56:54.

David Giedraitis a marcat patru puncte în debutul sfertului decisiv, L.Lekavičius a înscris cinci puncte, L.Birutis a înscris de sub coș și Kaunas s-a distanțat – 67:59.

D.Giedraitis a marcat patru puncte la rând, L.Lekavičius a înscris o aruncare dificilă, dar cu puțin mai puțin de două minute de joc, echipele erau despărțite de doar un punct – 73:72.

D.Giedraitis a marcat din aruncări libere, L.Lekavičius a înscris o aruncare de sub coș, Zalgiris s-a apărat de ultimul atac al lui Rytas și echipele au fost nevoite să joace prelungiri – 77:77.

În prelungiri, L.Birutis a marcat un punct de două cifre, D.Giedraitis din nou nu a greșit la linia de aruncări libere, Arnas Butkevičius a adăugat un punct, K.Hayes a înscris din vârful careului, L.Lekavičius a reușit o aruncare de la mijlocul terenului, D.Giedraitis a avut o ratare reușită sub coș, dar în final au fost nevoiți să cedeze în fața superiorității oaspeților – 88:89.