Toate articolele

Sumner a dominat-o pe Zalgiris în meciul 4

104views

Zalgiris a redus deficitul la 1-2 în serie la trei victorii. Meciul 4 se va juca miercuri la Vilnius.

Sumner, care a făcut cel mai bun meci al său din acest sezon, a marcat 22 de puncte, a prins 2 recuperări, a avut 3 pase decisive și a înregistrat 17 puncte de eficiență în 27 de minute.

În minutul 33, Rytas conducea cu 63:69, după layup-ul lui Martynas Echodas și aruncările libere ale lui Justinas Gorhamas, dar lovitura de pedeapsă de la distanță a lui Edgaras Ulanovas a liniștit publicul de pe insula Nemunas (73:63).

Kevarrius Hayes a marcat din vârful de lance, iar Margiris Normantas, care nu și-a controlat emoțiile, a fost sancționat cu două greșeli tehnice, de care Zalgiris a profitat și s-a distanțat fără probleme – 77:63.

Jucătorii de la Vilnius nu au fost dispuși să renunțe ușor și după un parțial de 18:11 s-au distanțat la 81:88 cu puțin peste un minut înainte de final.

Chiar în finalul meciului, Rolands Šmits a căzut la pământ după un contact cu Echodas, iar pentru o perioadă de timp s-a ținut de umăr. În cele din urmă, Kaunas a obținut victoria cu o apărare reușită și a sărbătorit prima victorie în finală.

Artūras Milaknis, care a marcat un punct în cariera sa profesionistă, a fost omagiat înainte de începerea meciului. Lunetistul cu vechime de la Zalgiris a pășit în mijlocul terenului, a primit un mesaj de felicitare din partea lui Paulus Jankūnas și un cuvânt de mulțumire din partea celor mai apropiați oameni ai săi.

La finalul mesajului, Milaknis le-a spus fanilor: „Aș dori să vă urez să credeți în echipă”.

12.321 de fani au urmărit acest meci, față de 8.320 la Kaunas.